Fahidi Éva - díj 2025
"A gyűlölet nem olyan, mint a természet, hogy reggel felkel a nap, és este lenyugszik, és akármit csinálunk, ezt nem tudjuk megfordítani, ez biztos, hogy így lesz.
Az a törekvésem, hogy megpróbáljam elhinteni ezt, mint célkitűzést az emberek, különösen a gyerekek lelkében, mert hát ők fogják megcsinálni a saját életüket.
Olyan lesz az életetek, amilyenre csináljátok magatoknak.
Figyeljetek oda, dolgozzatok az ellen és szüntessétek meg, amennyire lehet, hogy az egyik ember gyűlölje a másikat és kirekesszen embercsoportokat.
És ha majd fent ülök azon a bizonyos rózsaszín felhőn és lenézek rátok, akkor lássam, hogy ezt csináljátok."
(Fahidi Éva)
A Fahidi Éva-díj
A holokauszt alatt Fahidi Éva 49 hozzátartozóját veszítette el, köztük a szüleit, nagyszüleit és a testvérét. Az átélt borzalmak ellenére, vagy talán éppen azért, élete utolsó évtizedeiben több száz előadást tartott nyilvános rendezvényeken, iskolákban egyetemeken, Németországban és Magyarországon. Fellépett táncprodukcióban, dalesteken, szerepelt filmekben, és írt két könyvet.
Valamennyi megszólalásának, interjújának, nyilvános szereplésének az üzenete az volt, hogy az embernek egy másik emberrel, vagy emberek egy másik csoportjával szembeni gyűlöletét fel kell számolni. Meggyőződése volt, hogy ez akkor működik, ha már gyermekként megszokjuk, hogy különbözőek vagyunk és ezt a másságot el lehet, el tudjuk fogadni. Megszokjuk, hogy nem teszünk értékbeli különbséget ember és ember között származás, vallás, bőrszín, vagy bármi olyan tulajdonság alapján, amelyekről nem ők tehetnek.
"59 évig nem beszéltem róla. Azóta az életemet arra fordítom hogy legfőképpen a gyerekeknek elmondjam: Ne hagyják azt, hogy a gyűlölség vezesse a társadalmakat. És ha gyűlöletre uszítják őket, akkor tiltakozzanak ellene. Ne hagyják magukat belehajszolni a gyűlöletbe, a félelembe. Az ember nem gyűlöletre született, az ember jóságra született. Az emberek, ha odafigyelnek és akarnak, tudnak jók lenni." (Fahidi Éva)
Éva nem csak mondta, hanem élte is, amiben hitt.
A Fahidi Éva-díj alapításával ezt a fontos üzenetet szeretnénk támogatni. A díj célja, hogy elismerje azt a munkát és erőkifejtést, amelyet a díjban részesülő kiemelkedő egyéniségek – foglalkozásuktól függetlenül – folytattak és folytatnak, hogy inspirálják és támogassák a fiatal generációt a kirekesztés és gyűlölet elutasításában, egy befogadó, együttérző, gondoskodó társadalom építésében.
A díj tárgya és a díjazottak
A Fahidi Éva-díjat 2025-ben legfeljebb három, a további években évente egy személy kaphatja meg.
A díj tárgya Weiss Anikó szobrának kisméretű másolata. A szobor a németországi Stadtallendorf városának Dokumentációs és Információs Központjában (DIZ) található, amely annak a kényszermunkatábornak állít emléket, ahová ezer magyar zsidó nőt hurcoltak 1944 augusztusában az auschwitzi koncentrációs táborból.
A szobor a fogoly Fahidi Évát és Weiss Anikót, a szobrászt ábrázolja, kifejezve a legnehezebb körülmények között is megnyilvánuló szabadságvágyat és reményt.
A díjazott tevékenysége, jellegétől függően, anyagi támogatásban is részesülhet
A díjat minden évben az kapja, aki a döntéssel megbízott grémium többségi szavazata szerint a legtöbbet tette a fent meghatározott cél megvalósításáért.
A díjra bárki jelölhet és bármelyik országban élő személy megkaphatja, aki a jelölés kritériumainak megfelel.
A jelöltek
A Fahidi Éva-díjra nemzetiségtől függetlenül elsősorban - de nem kizárólagosan - olyan tanárok, gyógyítók, művészek, szociális munkások, üzleti és média személyiségek valamint alkotók jelölhetők, akik személyes példájukon keresztül inspirálják, vagy munkájukkal támogatják a következő generációt abban, hogy befogadó, együttérző, gondoskodó társadalomban élhessenek.
A díjra az jelölhető, akinek a tevékenysége az inkluzivitás terén példaértékű, továbbá aki munkájával hozzájárul a következő generációk elfogadó és együttérző szemléletének formálásához.
A díjra nem jelölhető az, aki nyilvános tevékenységével egyértelműen elköteleződik valamelyik politikai párt mellett.
Amennyiben a kiírók vagy a bíráló bizottság meggyőződik arról, hogy a jelölt tevékenységével bármilyen formában támogatja a gyűlöletbeszédet vagy a kirekesztést, a jelölést automatikusan érvényteleníti.
A kiírók továbbá fenntartják a jogot, hogy ha bármikor tudomásukra jut, hogy a jelölt a kritériumoknak nem felel meg, a jelölést és az esetleges díjazást visszavonják.
Az alapítók, a bíráló bizottság és a bonyolítók
A díjat Fischer Ádám karmester és Andrási Andor, Fahidi Éva társa alapította.
A bíráló bizottság kilenc főből áll, összetétele változhat.
A bíráló bizottság minden tagja politikai pártoktól független tevékenységet kell hogy folytasson.
Amennyiben bármelyik jelölt közeli munkatársi vagy egyéb kapcsolatban áll valamelyik bíráló bizottsági taggal, úgy annak a tagnak a szavazata nem dönthet a végső eredménynél.
A díj adományozásának előkészítő folyamatát, a jelölést és a díjátadót a Bálint-ház szervezi.
JELÖLÉS
A díj meghirdetése magyar, angol és német nyelven történik. A kiírás a https://fahidievadij.huilletve a https://fahidievaprize.net honlapon megtekinthető.
A díj adományozására természetes személy és szervezet is tehet javaslatot, a politikai pártok kivételével. Egy szervezet vagy magánszemély egy évben legfeljebb 5 jelölést küldhet be. A korábbi jelölés nem akadálya annak, hogy valaki ismét jelölt lehessen.
A javaslatot magyar, angol vagy német nyelven lehetőleg a fahidievadij.hu honlapon található jelölő űrlap kitöltésével lehet.
A kiírók a javaslatot tévőt az adatok pontosítása vagy kiegészítése miatt megkereshetik.
A részletes indoklás a jelölt szakmai életútjának, tevékenységének bemutatását kell, hogy tartalmazza, legfeljebb 5000 karakter terjedelemben. A leíráshoz kiegészítésként külső hivatkozások (cikkek, interjúk, stb..) is megadhatóak, melyek alátámasztják a jelölt munkásságát.
A jelöltet a kiírók tájékoztatják a jelölésről - de a jelölő kilétéről nem -, amelyet az elfogadó nyilatkozat kitöltésével el kell fogadnia. A jelölt saját tevékenységének számára legfontosabb elemeit az elfogadó nyilatkozat mellékleteként ismertetheti.
A BÍRÁLAT MENETE
A jelöléseket a kiírók által felkért, a Fahidi Éva-díj céljainak elérését saját tevékenységükkel is támogató szakemberek bírálják el. A bizottság mindenkori névsora a díj honlapján lesz elérhető.
A bírálat kétfordulós.
Az előválogatás során a szervezők kizárják a hiányos, vagy a kritériumoknak meg nem felelő jelöléseket.
Az előválogatást követően a bíráló bizottság tagjai a megadott szempontrendszer alapján értékelik a beküldött érvényes jelöléseket.
Az értékelés először a többi bizottsági tagtól függetlenül zajlik.
A pontok összesítése után a díjazottak személyét a bizottság online vagy személyes részvétellel tartott találkozón, a legtöbb pontot szerző jelölések közül választja ki.
A bíráló bizottság döntése nem vitatható.
A bírálat szempontjai:
1. A díj céljával összhangban van-e a jelölt tevékenysége? Az erre adott pontszám, mint a legfontosabb szempont, súlyozottan számítódik.
2. Elősegítheti-e a jelölt tevékenysége a díj céljainak elérését?
3. A tevékenység hatása időben. Milyen tartósan, mennyi ideje folyik a tevékenység?
4. A tevékenység hatása térben. Mennyi emberhez, milyen nyelveken és milyen módon jut el a jelölt tevékenysége? Milyen platformokon, hogyan ismerhető meg bárki számára a jelölt tevékenysége? Van-e széles körű alátámasztása a jelölt munkásságának?
A Fahidi Éva-díj a jóság és emberség választásának emléke.
A jelölés lezárása 2025-ben: augusztus 9. vasárnap.
A díj átadására minden évben Fahidi Éva születésnapjához, október 22-éhez igazodva kerül sor, lehetőleg Magyarországon.
A díjátadó 2025-ben október 30, csütörtökön lesz, a, Bálint házban.
